fbpx

Европейската сметна палата: Производството на грозде в ЕС не е достатъчно екологично устойчиво

септември 26, 2023

Предоставеното финансиране не е използвано за намаляване на въздействието на индустрията върху околната среда и климата, коментират експерти

Законите на Европейския съюз (ЕС) за регулиране на винарската индустрия в блока не отговарят на екологичните цели и целта за повишаване на конкурентоспособността, се казва в доклад на Европейската сметна палата (ECП), публикуван днес и цитиран от ДПА, информира БТА.

ЕС е водещ световен производител, потребител и износител на вино, според ECП, като 80 процента от напитката, произведена в блока, идва от Италия, Франция и Испания.

Производството на вино в ЕС е строго регулирано и подкрепяно. Винопроизводителите получават около 500 милиона евро годишно, за да реорганизират своите лозя и да станат по-конкурентоспособни, се казва в съобщение за пресата.

Предоставеното финансиране обаче не е използвано за намаляване на въздействието на индустрията върху околната среда и климата. В някои случаи дори е използвано за преминаване към сортове грозде, които се нуждаят от повече вода, заключи надзорният орган на ЕС.

„В ЕС вината могат да бъдат червени, бели и розе, но начинът, по който се отглеждат рядко е „зелен“, се казва в прессъобщение.

„Насърчаването на конкурентоспособността на лозаро-винарския сектор е от съществено значение и е особено важно за ЕС, но то трябва да върви ръка за ръка с подобрена екологична устойчивост“, коментира Жоел Елвингер, която ръководи одита.

Според нея и по двете цели ЕС все още трябва да постигне резултати.

ЕСП призовава Европейската комисия да дефинира по-ясно целите за конкурентоспособност, да оцени изпълнението им и да увеличи екологичните амбиции за лозаро-винарския сектор.

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

ОСП: Устойчивостта е основна цел на стопаните през новия програмен период

ОСП: Устойчивостта е основна цел на стопаните през новия програмен период

ЕК публикува доклад относно приложението на ОСП през 2023-2027 г. Европейската комисия публикува доклад относно приложението на Общата селскостопанска политика (ОСП) за периода 2023-2027 г. В документа се потвърждава важната роля на стратегическите планове по ОСП за...

Броени дни до края на кампанията на МЗХ „Призвание: БиоЛогичен!“

Броени дни до края на кампанията на МЗХ „Призвание: БиоЛогичен!“

Инициативата за популяризиране на биопроизводството обхвана 56 населени места До 5 декември продължава информационната кампания под мотото „Призвание: БиоЛогичен!“, напомнят от Министерство на земеделието и храните (МЗХ). Кампанията стартира на 7 ноември 2023 г...

АГРОПОЛИТИКИ: Био-то е кауза, био-то е здраве, био-то е политика

АГРОПОЛИТИКИ: Био-то е кауза, био-то е здраве, био-то е политика

Защо био? Био-то е кауза, био-то е здраве, био-то е политика. Информационна кампания за популяризирането му с цел привличане на нови биопроизводители провежда МЗХ. Какви са амбициите на аграрното ведомство и можем ли да обърнем негативните тенденции за спад в броя на...