По време на Съвета по земеделие и рибарство ще се обсъжда пакета от 500 млн. евро и ревизии на редица схеми
Земеделските министри на ЕС ще обсъждат няколко основни въпроса, свързани пакета за подкрепа за земеделските производители и продоволствената сигурност по време на Съвета по земеделие и рибарство, съобщават от Съвета на министрите. Заседанието ще се проведе в четвъртък, 7 април, в Люксембург. Министрите ще обсъдят мерките, свързани с гарантиране на продоволствената сигурност и засилване на устойчивостта на хранителните системи. Пакетът предвижда финансова подкрепа от 500 милиона евро за подпомагане на земеделските производители в ЕС, временна кризисна рамка за държавна помощ, дерогации от някои задължения за екологизиране през 2022 г, както и редица мерки, свързани с предоставянето на продоволствена помощ на Украйна и засилване на хуманитарните доставки.
По времена заседанието на министрите на земеделието ще бъде разгледана и пазарната ситуация на агрохранителните продукти и положението в селскостопанския сектор на ЕС, с особен акцент върху въздействието на руската инвазия в Украйна. Дискусията ще се съсредоточи върху краткосрочните и средносрочните въздействия върху производителите на нарастващите разходи за суровини като енергия, гориво, торове и фуражи, както и върху фактори, които могат да повлияят на цените на продукти като плодове и зеленчуци, зехтин, вино и животински продукти (включително млечни продукти, говеждо, птиче и свинско месо).
Министрите на земеделието ще обсъдят текущата ревизия на регулирането на земеползването, промяната в земеползването и горското стопанство (LULUCF). Тази ревизия е част от пакета Fit for 55, който има за цел да намали емисиите на парникови газове в ЕС с 55% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г.
В дневния ред на земеделските министри ще е и ревизията на схемата за географски указания. Предложенията на ЕК са в синхрон със стратегията „От фермата до трапезата“, според която трябва да се подобри приноса на схемата за географските указания към устойчивото производство.
Обект на обсъждане ще е и здравната ситуация и текущата работа по отношение на високопатогенната инфлуенца по птиците, както и одобрение на заключенията относно комуникацията на Комисията относно устойчивите въглеродни цикли. Предвижда се да се определят начини за стимулиране на земеделски практики, които премахват и съхраняват въглерод от атмосферата, като част от усилията за намаляване на емисиите на парникови газове в ЕС с 55% до 2030 г.