fbpx

Националната кампания „Be organic!“ ще насърчава биологичното земеделие и консумацията на чиста храна

август 8, 2023

Насърчаване на устойчивото производство на биохрани в България и информирането на потребителите у нас за ползите от чистата храна ще са във фокуса на проекта CAP Green Zone: Be Organic!, който стартира на 1 август.

Проектът залага редица информационни мерки, които ще се прилагат в рамките на 1 година и ще повишат знанията на заинтересованите страни относно плановете на Общата селскостопанска политика на ЕС (ОСП 2023-2027) за разширяване на дела на устойчивото и органично производство на храни в контекста на запазване на природата и биоразнообразието.

Be Organic! е естествено продължение на проекта CAP Green Zone и ще утвърди усилията, положени в първата част на инициативата за повишаване на интереса към новата ОСП на ЕС. Този път главна цел на Be Organic! е да информира заинтересованите страни относно Националния план за действие за развитие на биологичното производство и ключовите стратегии на ЕС, свързани с биологичното земеделие.

Сред предизвикатествата пред проекта се открояват повишаване на осведомеността и доверието на потребителите в качеството на биопродуктите и представяне на сектора в светлината на неговите инвестиционни предимства, като акцентира върху безспорния принос на ОСП за икономическия растеж в селските райони.

На старта на новия програмен период CAP Green Zone: Be organic! ще обърне особено внимание на земеделските производители, които полагат усилия за опазването на околната среда и климата. Информационната кампания ще представи добри практики за това как ОСП подкрепя иновативните фермери в прехода към устойчивост на производството на храни и ограничаване на вредните емисии и устойчивото управление на природните ресурси.

CAP Green Zone: Be organic! повдига още веднъж обществения дебат за това как българското земеделие може да стане по-екологично с помощта на ЕС. За целта ще се приложат разнообразни информационни мерки, като:

  • Открити посещения на ферми за органично производство;
  • Създаване на интерактивна карта с биопроизводителите на територията на България
  • Развитие на мобилното приложение Farm Check, което проверява произхода на хранителните продукти и дали те наистина са био.
  • Тематични уебинари (проблеми и решения в сектора на пчеларството; дигитализация на органичното производство; улесняване на сертифицирането и снемане на част от административната тежест за биопроизводителите и влияние на органичното производство върху скъсяване на веригата на доставки)
  • Информационни кампании в рамките на фермерски пазари;
  • Публикации за работещи добри практики в сферата на биологичното земеделие и други.

За повече информация:
Кирил Беспалов
+359895529947

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова е млад агроном от град Първомай, която вдъхва оптимизъм за бъдещето на българското земеделие. Студентка в четвърти курс в Аграрния университет, тя споделя любовта си към земята и растенията, наследена от родителите й, които се занимават с...

Заместник-министър Василева: Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата

Заместник-министър Василева: Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата

Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата. Една от най-ефективните стратегии за това е насърчаване на устойчивото земеделие. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на...

Проектът: RuralUp!“ ще илюстрира привлекателността на селските райони в България

Проектът: RuralUp!“ ще илюстрира привлекателността на селските райони в България

Cap Green Zone: RuralUp! Проектът CAP Green Zone: RuralUp! залага редица информационни мерки, които целят да повишат знанията на заинтересованите страни относно значението на подкрепата от ЕС за селското стопанство и развитието на селските райони чрез Общата...