fbpx

От 2023 г. държавите-членки ще докладват регионални селскостопански данни на ЕК

декември 2, 2021

Съветът и Парламентът се споразумяха да актуализират начина, по който се отчитат регионалните селскостопански статистически данни в ЕС . Този ход идва като част от усилията за модернизиране на европейската система за селскостопанска статистика, за да се приведе в съответствие с развитието в сектора, включително реформираната обща селскостопанска политика.

Новият регламент изменя съществуващото законодателство относно икономическите сметки за селското стопанство, като формализира изискването държавите-членки да докладват регионални селскостопански данни на Комисията . Правилата ще влязат в сила най-рано от 2023 г. и ще допринесат за по-доброто отчитане съгласно новата обща селскостопанска политика (ОСП) .

Преговорите на Съвета с Парламента бяха водени от председателя на специалната комисия по земеделие Симона Вревч от името на словенското председателство.

Споразумението бележи важна стъпка напред в усилията ни да модернизираме европейската система за селскостопанска статистика, като по този начин подобряваме количеството и качеството на наличните данни за изготвяне на политики, администрация и изследвания. Твърдо вярваме, че тези регионални данни също ще допринесат за по-целенасочено и ефективно прилагане на ОСП.

Симона Вревч, председател на специалната комисия по земеделие

Контекст

През ноември 2015 г. Евростат публикува своята стратегия за селскостопанска статистика за 2020 г. и след това. Тази стратегия призова за актуализиране на системата за селскостопанска статистика на ЕС и приведеждан в съответствие с промените в селскостопанската политика, както и за отразяване промените в селскостопанския сектор в резултат на фактори като глобализация и изменение на климата.

След оценка на въздействието на стратегията Комисията предложи да се модернизира селскостопанската статистика в Европа чрез въвеждане на нови регламенти относно интегрираната статистика на земеделските стопанства (IFS) и статистиката за вложените и изходните селскостопански продукти (SAIO) . Оценката на Комисията също така подчерта необходимостта от актуализиране на съществуващия регламент относно икономическите сметки за селското стопанство (ИАС) , за да се формализира събирането на регионални данни; до този момент такива данни са били споделяни въз основа на неформално „джентълменско споразумение“.

Въпреки че задължението за докладване на регионална статистика ще бъде в сила от 2023 г., държавите-членки ще могат да кандидатстват за дерогация при надлежно обосновани обстоятелства. Новият регламент също така предвижда актуализации на правилата за стандартите за отчитане на качеството, за да ги приведе в съответствие с настоящите изисквания на ЕС.

Следващи стъпки

Политическото споразумение ще бъде одобрено от специалната комисия по земеделие към Съвета. След това той ще бъде официално приет както от Парламента, така и от Съвета след правен и езиков преглед.

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова е млад агроном от град Първомай, която вдъхва оптимизъм за бъдещето на българското земеделие. Студентка в четвърти курс в Аграрния университет, тя споделя любовта си към земята и растенията, наследена от родителите й, които се занимават с...

Заместник-министър Василева: Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата

Заместник-министър Василева: Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата

Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата. Една от най-ефективните стратегии за това е насърчаване на устойчивото земеделие. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на...

Проектът: RuralUp!“ ще илюстрира привлекателността на селските райони в България

Проектът: RuralUp!“ ще илюстрира привлекателността на селските райони в България

Cap Green Zone: RuralUp! Проектът CAP Green Zone: RuralUp! залага редица информационни мерки, които целят да повишат знанията на заинтересованите страни относно значението на подкрепата от ЕС за селското стопанство и развитието на селските райони чрез Общата...