До 16 декември ДФЗ приема заявления по две интервенции в лозаро-винарския сектор

декември 5, 2024

Кандидатите по интервенциите в лозаро-винарския сектор подават документи за финансова подкрепа единствено чрез Системата за електрони услуги (СЕУ) с квалифициран електронен подпис (КЕП)

От 2 до 16 декември Държавен фонд „Земеделие“ ще проведе прием по двете интервенции – „Информиране в държавите членки“ и „Популяризиране в трети държави“, съгласно чл.5, ал.5 от Наредба № 14 от 11.09.2023 г., за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по интервенциите в лозаро-винарския сектор от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г.

Интервенция “Популяризиране в трети държави” е насочена към популяризиране на вина, включително сертифицирани биологични вина, със защитено наименование за произход (ЗНП), защитено географско указание (ЗГУ) и за сортови вина без ЗНП/ЗГУ, като се посочват предимствата на вината, произведени в Европейския съюз, особено по отношение на качеството и безопасността на храните или грижата за околната среда.

Кандидати по интервенцията могат да бъдат търговски дружества, работещи основно в лозаро-винарския сектор, признати организации и асоциации на организации в сектора, междупрофесионални организации по Закона за виното и спиртните напитки, публични органи, когато не са единствени бенефициенти на помощта и професионални организации, работещи основно в лозаро-винарския сектор, включително юридически лица с нестопанска цел.Интервенция “Информиране в държавите членки” е насочена към информиране на потребителите относно отговорната консумация на вино и риска, свързан с вредната консумация на алкохол и схемата на Европейския съюз за ЗНП и ЗГУ, по отношение на специфичното качество, репутацията или други характеристики на виното, дължащи се на специфичната му географска среда или неговия произход.

Кандидати по интервенцията могат да бъдат юридически лица с нестопанска цел, съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел с цели в лозаро-винарския сектор, признати организации на винопроизводители и асоциации на организации на винопроизводители, междупрофесионални организации, съгласно Закона за виното и спиртните напитки, както и публични органи, когато не са единствени бенефициери на помощ.
На следният адрес https://seu.dfz.bg/drupal/?q=node/49  кандидатите могат да се запознаят с видео ръководства за работа с СЕУ.
Кандидатите по интервенциите в лозаро-винарския сектор подават документи за финансова подкрепа единствено чрез Системата за електрони услуги (СЕУ) с квалифициран електронен подпис (КЕП).
За допълнителни въпроси и разяснение при попълване на заявлението, кандидатите могат да се обръщат към експертите от ДФ „Земеделие“ на телефон 02/8187504, от 9:00 ч. до 17:30 ч., в работните дни.

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Министър Тахов: Иновациите могат да задържат младите хора в селските райони

Министър Тахов: Иновациите могат да задържат младите хора в селските райони

Иновациите могат да се превърнат в основен двигател за привличане и задържане на млади хора в селските райони. Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на неформалното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство във Варшава, Полша.

Традиционните местни сортове ябълки осигуряват икономически и екологични ползи за земеделските производители

Традиционните местни сортове ябълки осигуряват икономически и екологични ползи за земеделските производители

Земеделските производители в Германия увеличават доходите си, като същевременно подкрепят биоразнообразието и устойчивостта на климатичните промени, като отглеждат и преработват традиционни сортове ябълки. Днес над 1500 фермери участват в инициативата, като колективно преработват около 400 метрични тона плодове годишно, получават по-добър достъп до пазара и справедливи цени за своята продукция.