Eвродепутатите гласуват новата ОСП през ноември

октомври 22, 2021

През ноември се очаква през Европейския парламент да премине гласуването на пакета за реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП). Графикът за приемане на законодателните текстове, реформиращи ОСП, предвижда езиковата и правната преработка на текстовете да приключи до 17 ноември, а на 23 ноември се очаква ЕП да гласува трите регламента за ОСП 2023-2027 г, съобщава Национална селска мрежа (НСМ). На 2 декември т.г. пък се очаква Съветът на ЕС да приеме трите регламента за ОСП 2023-2027. Вторичното законодателство (делегирани актове и актове за изпълнение) може да бъде прието, само след като основното законодателство влезе в сила. ЕК работи по най-належащите актове и държавите-членки ще имат яснота за съдържанието на тази актове, когато финализират своите национални планове за ОСП – до края на декември 2021 г.

По време на заседанието на Съвета по земеделие и рибарство основна тема бяха стратегическите планове на отделните държави-членки. Според земеделското ни министерство най-голямо забавяне в българските документи има при въвеждането на екологичните мерки, но до края на годината документът ще бъде внесен за обсъждане пред ЕК.

Според словенското председателство много от държавите-членки са на етап финализиране на своите стратегически планове и ще бъдат готови да ги представят официално до 1 януари 2022 г. Почти всички държави-членки са подготвили оценки на своите потребности и стратегии, които се преразглеждат и актуализират.

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Министър Тахов: Иновациите могат да задържат младите хора в селските райони

Министър Тахов: Иновациите могат да задържат младите хора в селските райони

Иновациите могат да се превърнат в основен двигател за привличане и задържане на млади хора в селските райони. Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на неформалното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство във Варшава, Полша.

Традиционните местни сортове ябълки осигуряват икономически и екологични ползи за земеделските производители

Традиционните местни сортове ябълки осигуряват икономически и екологични ползи за земеделските производители

Земеделските производители в Германия увеличават доходите си, като същевременно подкрепят биоразнообразието и устойчивостта на климатичните промени, като отглеждат и преработват традиционни сортове ябълки. Днес над 1500 фермери участват в инициативата, като колективно преработват около 400 метрични тона плодове годишно, получават по-добър достъп до пазара и справедливи цени за своята продукция.