ЕК представи пакет от мерки за опростяване на ОСП

май 20, 2025

Връщаме прагматизма в Общата селскостопанска политика (ОСП), заяви комисарят за селското стопанство и храните Кристоф Хансен

Европейската комисия представи пакет от мерки за опростяване на общата селскостопанска политика (ОСП) и за повишаване на конкурентоспособността на земеделските стопани. Предложените мерки са насочени към административната тежест, контрола, изпълнението, реакцията при кризи и нуждите от инвестиции в сектора. Промените биха могли да спестят до 1,58 милиарда евро годишно за земеделските стопани и 210 милиона евро за националните администрации. Те ще направят плащанията, някои изисквания и кризисните инструменти по-гъвкави и лесни.

„Връщаме прагматизма в Общата селскостопанска политика. С днешните ни предложения се постига баланс между необходимостта от политика, съобразена с реалностите по места, като същевременно се гарантира известна стабилност за всички заинтересовани страни в областта на селското стопанство. Комисията е на страната на земеделските стопани и ние правим всичко възможно, за да намалим бюрокрацията, така че те да могат да се съсредоточат върху това, което правят най-добре; производство на храна за всички нас, като същевременно се опазват нашите природни ресурси. Убеден съм, че тези мерки ще доведат до конкретни резултати на място. Призовавам съзаконодателите да приемат това предложение до края на годината, така че промените вече да могат да достигнат до земеделските стопани през 2026 г.,“ заяви комисарят за селското стопанство и храните Кристоф Хансен.

Законодателното предложение е част от Компаса на ЕС за конкурентоспособността и съдържа:

Опростена схема за плащане за дребни земеделски стопани:

Годишното еднократно плащане — т.е. единно годишно плащане — за дребните земеделски стопани ще бъде увеличено от 1 250 на 2 500 евро. Земеделските стопани също така ще бъдат освободени от определени екологични правила (предварителни условия), като същевременно могат да се възползват от плащания, които насърчават екологосъобразното земеделие (екосхеми).

Опростени екологични изисквания и мерки за контрол:

Целта е да се вземат предвид разнообразните селскостопански практики и местните условия, като същевременно се намали припокриването със съществуващите национални правила. За да се намали административната тежест, контролът ще бъде рационализиран чрез използването на спътници и технологии. Освен това ще бъде въведен нов принцип: само една проверка на място годишно на стопанство.

Управление на кризи и опростени процедури за националните администрации:

Земеделските стопани в ЕС, засегнати от природни бедствия или болести по животните, ще получат по-добра подкрепа благодарение на новите кризисни плащания, налични в рамките на стратегическите планове по ОСП. Държавите членки ще имат по-голяма гъвкавост при адаптирането на своите стратегически планове по ОСП, като предварителното одобрение на Комисията ще се изисква само за стратегически изменения.

Конкурентоспособност и цифровизация:

За дребните земеделски стопани ще бъде по-лесно да получат финансова подкрепа чрез нов опростен вариант за финансиране, предлагащ до 50 000 евро като еднократна сума за подобряване на конкурентоспособността на техните стопанства. Националните администрации се насърчават да разработят оперативно съвместими цифрови системи. Целта е земеделските стопани да трябва да подават данните си само веднъж чрез единна система.

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Министър Тахов: Иновациите могат да задържат младите хора в селските райони

Министър Тахов: Иновациите могат да задържат младите хора в селските райони

Иновациите могат да се превърнат в основен двигател за привличане и задържане на млади хора в селските райони. Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на неформалното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство във Варшава, Полша.

Традиционните местни сортове ябълки осигуряват икономически и екологични ползи за земеделските производители

Традиционните местни сортове ябълки осигуряват икономически и екологични ползи за земеделските производители

Земеделските производители в Германия увеличават доходите си, като същевременно подкрепят биоразнообразието и устойчивостта на климатичните промени, като отглеждат и преработват традиционни сортове ябълки. Днес над 1500 фермери участват в инициативата, като колективно преработват около 400 метрични тона плодове годишно, получават по-добър достъп до пазара и справедливи цени за своята продукция.