Урсула фон дер Лайен обеща да гарантира справедливи доходи за европейските фермери. Това се случи след като членовете на ЕП я подкепиха за втория й мандат начело на ЕК
Сегашният президент на Европейската комисия изнесе реч, която убеди членовете на Европейския парламент (ЕП) да я подкрепят за втори мандат начело на изпълнителната власт на ЕС.
Фон дер Лайен беше преизбрана с комфортно мнозинство, като получи 401 гласа “за”, 285 “против” и 15 “въздържали се”, надминавайки необходимия праг от 361 евродепутати, предаде Euroactiv.
В обръщението си тя подчерта, че фермерите „не трябва да бъдат принуждавани“ да продават своята „добра храна“ под производствените разходи.
Фон дер Лайен обаче не навлезе в подробности как би спазила подобен ангажимент. През март Комисията обеща да анализира прилагането на правилата на ЕС относно нелоялните търговски практики (НТП) и да увеличи прозрачността в хранителната верига в отговор на протестите на фермерите.
„Трябва да засилим позицията на фермерите в хранителната верига. Те трябва да имат достъп до повече капитал“, добави тя, имайки предвид слабата преговаряща сила на земеделските производители спрямо големите купувачи.
Директивата за НТП се прилага по различен начин в държавите членки, като някои налагат по-строги правила от други. Например законът за хранителната верига на Испания има клауза, забраняваща продажбите на загуба.
Бъдещето остава несигурно
Фон дер Лайен заяви, че нейните обещания за бъдещето на земеделието ще станат по-конкретни през първите 100 дни от нейния мандат, когато нейната нова Комисия ще разкрие „Визия за селското стопанство и храните“, както е посочено в нейните политически насоки за следващия мандат .
„Ще представя визия за селското стопанство и храните през първите 100 дни, разглеждайки как да гарантираме дългосрочната конкурентоспособност и устойчивост на нашия земеделски сектор в границите на нашата планета“, гласи документът.
Визията ще се основава на резултата от Стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство, инициатива, стартирана през януари 2024 г., която събира на една маса представители от цялата хранителна верига, неправителствени организации и академични експерти.
Нейните обещания обаче за устойчивост бяха малки. Фон дер Лайен спомена „опустошителните ефекти“ от изменението на климата върху нивите и горите, отбелязвайки, че фермерите са все по-засегнати от екстремното време и недостига на вода.
За да се справи с този проблем, тя обяви, че бъдещата Комисия ще представи „план за селското стопанство за справяне с необходимостта от адаптиране към изменението на климата“. Тя също обеща да разкрие стратегия за устойчиво управление на водите.
„От това зависи не само продоволствената ни сигурност, но и цялостната ни конкурентоспособност“, подчерта фон дер Лайен.