Според изискванията на публикуваната на 30.06.2023 г. Наредба №9 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите „Биологично растениевъдство“ и „Биологично пчеларство“, включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г., по интервенциите в областта на биологичното земеделие могат да кандидатстват земеделски стопани, които отговарят на следните условия:
- регистрирани са в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК);
- активни земеделски стопани са по смисъла на чл. 54 от ЗПЗП;
- имат сключен договор за контрол и сертификация в годината преди и в годината на кандидатстването за интервенцията.
Териториален обхват на интервенциите за биологично земеделие
Всички дейности в областта на биологичното земеделие се прилагат на територията на цялата страна с изключение на териториите на националните паркове „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“, както и на природните резервати.
Всички земеделски стопани, които искат да кандидатстват за линия на мерките за „Плащания за преминаване към биологично растениевъдство“ или за „Плащания за преминаване към биологично пчеларство“, трябва да имат:
- биологично или агроекологично обучение в сферата на адаптирането и смекчаването на последиците от изменението на климата, устойчивото развитие и ефективно управление на природните ресурси – вода, почва и въздух, както и за опазване и защита на биологичното разнообразие; или
- придобити умения, доказани с опит в извършването на биологичните дейности, които прилагат при съответната интервенция.
Общи изисквания по отделните интервенции
Земеделските стопани, които са бенефициери по интервенциите за биологично земеделие, трябва да водят дневник за всички дейности, да спазват Европейския регламент 2018/848 за биопроизводство и етикетирането на биологични продукти.
В случаите на преминаване към био растениевъдство най-късно до 31 декември на петата година трябва да е произведена биологична продукция от заявените парцели и заявената култура, а фермерите да са получили поне веднъж био сертификат за цялата подпомогната площ.
Заявилите подпомагане за „Биологично пчеларство“ трябва да имат поне 20 пчелни семейства и да получат сертификат за биопроизводство най-късно до 31 май на годината, следваща година на кандидатстване.
Стопаните, които получават плащания за поддържане на биологично растениевъдство и биологично пчеларство, трябва да имат реализиранабиопродукция от площите си във всяка една от годините на подпомагане.
Подпомогнатите по мярка „Биологично земеделие“ по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. не могат да кандидатстват за настоящите интервенции.
Финансовата помощ се предоставя под формата на компенсаторни плащания и се изчислява на база средния размер на нивата на плащане към декларирани площи.