Планът за действие на ЕС за кръговата икономика (CEAP) беше приет през март 2020 г. като един от основните елементи на Зеления пакт. CEAP е пакет от закони и инициативи, които имат за цел да трансформират дизайна, производството и потреблението на продукти, така че да не се генерират отпадъци.
Кръговата икономика е модел на производство и потребление, който се застъпва за запазване на материалите и продуктите в нашата система възможно най-дълго. Това означава споделяне, лизинг, повторна употреба, ремонт, обновяване и рециклиране по начини, които гарантират, че отпадъците са сведени до минимум. Това е различно от сегашния линеен икономически модел, при който материалите се трансформират в продукти, често се консумират за кратки периоди от време и след това се изхвърлят. Този модел разчита на големи количества евтини, лесно достъпни материали и енергия, и не е устойчив в дългосрочен план.
Понякога хората наричат CEAP „нов CEAP“, защото се основава на първия CEAP, приет през 2015 г. „Новият“ CEAP е по-последователен и включва повече продукти и материали от предишния CEAP.
Мерките, които се въвеждат по новия CEAP, имат за цел:
- да превърнат устойчивите продукти в норма в ЕС;
- овластяване на потребителите и публичните купувачи в ЕС;
- съсредоточаване върху секторите, които използват най-много ресурси и където потенциалът за циркулярност е голям, електроника, текстил и мебели;
- гарантира по-малко отпадъци;
- циркулярността да работи за хората, регионите и градовете;
- ръководство на глобалните усилия за кръгова икономика.
Новият CEAP се състои от много различни правни и неправни инициативи за прилагане на концепцията за кръгова икономика в икономическите, производствените и търговските дейности на ЕС. Това означава, например, актуализиране на правилата за замърсяване от отпадъци или преразглеждане на видовете материали, които могат да се използват в строителния сектор. Мерките на CEAP, които са от значение за МСП от развиващите се страни, са в секторите на селското стопанство, храните, облеклото и домашния текстил.
Разширена отговорност на производителя (EPR)
EPR е политика, която прави производителя отговорен за това, което се случва с даден продукт, след като е бил консумиран, когато той стане отпадък. Идеята е да се насърчат производителите да вземат предвид екологичните съображения по време на проектирането и производството на продуктите и в крайна сметка да подкрепят икономика, която използва повторно и рециклира материалите, доколкото е възможно.
Този подход вече се прилага в някои сектори. Например в ЕС производителите на продукти като батерии и превозни средства са отговорни за за- плащането на събирането, рециклирането и изхвърлянето в края на живота на продукта.
Същото се прилага и за отпадъците от опаковки. До края на 2024 г. всички държави от ЕС ще трябва да имат въведена EPR схема за отпадъци от опаковки. Това означава, че производителите и вносителите ще трябва да плащат такси за събиране, сортиране и рециклиране на отпадъци от опаковки според правилата във всяка страна.
Предложение за овластяване на потребителя за зелен преход
Предложението за овластяване на потребителите за зеления преход се състои в извършване на промени в съществуващите закони и ще помогне на потребителите в ЕС да направят информиран и екологосъобразен избор при закупуване на продукти. Предложението все още трябва да бъде прегледано от Парламента и Съвета, преди да бъде прието и превърнато в закон.
Новите предложени правила ще изискват от търговците да предоставят много повече информация относно издръжливостта, ремонтируемостта и устойчивостта на продавания продукт. Освен това ще предпази потребителите от преждевременно остаряване на продуктите, които купуват, и ще позволи използването само на проверени етикети за устойчивост.
Предложение за нов регламент за екодизайн за устойчиви продукти
Тази инициатива цели да направи продуктите, пуснати на пазара на ЕС, по-устойчиви. Това се основава на вече съществуващ закон, наречен Директива за екодизайн, който се фокусира върху продуктите, свързани с енергията, и позволява на всяка държава от ЕС да прилага свои собствени правила. Новото предложение обхваща всички произведени продукти с изключение на храни, фуражи, лекарства, растения и животни, като някои ключови промени включват:
- Изисквания за екодизайн: за различните продуктови групи ще бъдат създадени нови правила, които вземат предвид всички етапи от жизнения цикъл и ще бъдат определени минимални критерии, за да се гарантира, че продуктите са издръжливи, надеждни, повторно използваеми, ремонтируеми, енергийно ефективни и имат рециклирано съдържание. Тези изисквания също ще ръководят възможността за повторно производство, рециклиране и/или възстановяване на материали и ще имат за цел да ограничат въздействието върху околната среда и отпадъците, произведени в резултат на употребата на продукта;
- Продуктов паспорт: всички продукти ще бъдат придружени от цифров „продуктов паспорт“, който съдържа подходяща информация, която ще бъде определена от сектора и продуктовата група.