fbpx

Над 700 млн. лв. за развитие на местните икономики по подхода ВОМР през 2023 – 2027 г.

септември 26, 2024

Предвижда се прилагането на подхода да стартира до края на годината

Бюджетът по подхода “Водено от общностите местно развитие” (ВОМР) за периода 2023 – 2027 г. възлиза на над 700 млн. лв., които ще бъдат насочени към подкрепа на местните икономики. Това обяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на заседание на Комитета по наблюдение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. Предвижда се прилагането на подхода да стартира до края на годината.

Инвестиции за подобряване на живота в местните общности

Целта на инвестициите по ВОМР е да стимулират местните икономики чрез създаване на нови работни места, повишаване на доходите, подобряване на социалните услуги и условията за живот. В периода 2023 – 2027 г. този подход ще допринесе за повишаване на привлекателността на регионите за работа и живот, както и за намаляване на териториалните дисбаланси в страната.

Надграждане на постигнатото от Местните инициативни групи

След забавяне в старта на ВОМР, между финансиращите програми е договорен консенсусен механизъм за прилагане. Той включва еднофондово финансиране от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и допълващо финансиране от Европейския фонд за регионално развитие и Европейския социален фонд+. Новият механизъм позволява прилагането на ВОМР да се осъществява без съществени разлики от предходния програмен период, като се гарантира предвидимост и възможност за надграждане на постигнатото от Местните инициативни групи (МИГ).

Гарантиране на финансиране от три фонда

По време на заседанието Бенджамин Феърбрадър от Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия подчерта важността на гарантирането на финансиране от трите фонда за МИГ. Той определи договореното решение като „най-доброто възможно към момента“, което ще подпомогне устойчивото развитие на местните общности и ще предостави възможност за продължаващо развитие на икономиките в селските райони на България.

През следващите години се очаква ВОМР да играе ключова роля в подобряването на качеството на живот и работните условия в местните общности, създавайки по-благоприятна среда за развитие на регионите и насърчаване на икономическата активност.

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

До 15 октомври организации на производители в млечния сектор кандидатстват за финансиране

До 15 октомври организации на производители в млечния сектор кандидатстват за финансиране

Изпълнението на новите оперативни програми ще стартира от 1 януари 2025 г. От 1 до 15 октомври 2024 г., организации на производители в сектор „Мляко и млечни продукти“ могат да подават заявления за финансиране на нови оперативни програми по Стратегически план за...

Експерти ще изготвят безвъзмездно документите на млади, малки и нови земеделски стопани при кандидатстване

Експерти ще изготвят безвъзмездно документите на млади, малки и нови земеделски стопани при кандидатстване

Предвижда се провеждането на практически курс за обучение на земеделските стопани за работа със СЕУ Експертите от Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) ще изготвят безвъзмездно всички необходими документи за кандидатстване на млади, малки и нови...

Предстоят приеми за млади, нови и най-малки земеделски стопани

Предстоят приеми за млади, нови и най-малки земеделски стопани

Вижте кои са важните срокове за фермерите до януари 2025 Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев и експерти от Министерството на земеделието и храните (МЗХ) запознаха фермери от Велико Търново с важни срокове и условия по директните плащания в...