Проектът GRASS CEILING създава живи лаборатории за жени новатори в селските райони в девет страни и се стреми към равенство между половете в селските и селскостопанските системи за иновации.
Проектът Horizon Europe GRASS CEILING се стреми да овласти жените в селските райони и да увеличи броя на жените, водещи социално-екологични иновации в селското стопанство, селската икономика и селските общности. Тези иновации имат за цел да намерят решения на социалните предизвикателства, като същевременно отчитат въздействието върху околната среда. За да постигне целта си, проектът създаде живи лаборатории с множество актьори в девет държави: Хърватия, Ирландия, Италия, Литва, Норвегия, Шотландия, Испания, Швеция и Холандия.
Във всяка от тези страни партньорите по проекта обединяват жени иноватори от селските райони, съ-ръководители на лаборатории и академици, свързвайки практиката с научните изследвания. Тези живи лаборатории предоставят възможност за работа в мрежа, споделяне на опит и придобиване на необходимите умения за иновации и за постигане на социално-екологичен преход. В същото време всяка жива лаборатория обучава между шест и осем жени как да ръководят иновационни живи лаборатории. С този опит жените в живата лаборатория създават мрежа за споделяне на знания чрез улавяне и публикуване на иновации и практически опит.
Весна Якич е хърватски предприемач, който участва в живата лаборатория на проекта в Хърватия. Тя произвежда островни сувенири чрез обработка на овча вълна, която често е изхвърляна. За Весна проектът е „страхотна възможност за общуване с иновативни хърватски жени“ и тя вярва, че най-голямата полза от проекта GRASS CEILING е „обменът на знания, особено на решения за многото препятствия, с които се сблъскваме ежедневно“.
Живите лаборатории организират затворени коучинг сесии с жени, както и сесии с множество актьори с жени и съответните участници в системите за селскостопански знания и иновации (AKIS). GRASS CEILING ще запише напредъка, постигнат от тези жени новатори чрез задълбочени казуси и ще образова селските предприемачи за типа подкрепа, от която се нуждаят. Резултатите могат да бъдат приложени на практика при работа с жени новатори в селското стопанство.
Лаура Поло, испански птицевъд, подчертава значението на GRASS CEILING за предоставянето на важен начин гласовете на селските жени да бъдат чути. Тя е един от участниците в Spanish Living Lab и първоначално е самоук предприемач, който по-късно се обучава в селското стопанство и животновъдството, за да създаде своята ферма за кокошки. Лора казва, че се е срещала с други жени в сектора с подобни проблеми и споделянето на техния опит им помага да намерят съвместни решения. „Трябва да продължим да подобряваме видимостта на селските жени. Постепенно напредваме, но има още много да се направи”.
Чрез тези живи лаборатории изследователите ще анализират и текущото положение на жените по отношение на мегатенденциите в европейското селско стопанство и селските райони. Това ще им помогне да разберат движещите сили и стимулите за водени от жени иновации, срещаните бариери и подкрепата, която е необходима на ниво държава-членка и ЕС.