Този ключов план за действие има голямата амбиция да постигне една от основните цели, заложени в Европейския Зелен пакт – минимум 25% от земеделската земя до 2030 г. да бъде обхваната от биологично производство.
Стремежът е постигане на по-силна подкрепа в новата ОСП, по-голям акцент върху научните изследвания и иновациите, както и нарастване на потребителското търсене.
Планът е разделен на три взаимосвързани оси, които отразяват структурата на веригите за доставки на храни и целите на Европейския зелен пакт. По тях ще се работи общо в 23 отделни направления, където ще бъдат мобилизирани различни източници на финансиране.
Ос 1: Стимулиране на търсенето и гарантиране на доверието на потребителите
Според проучването на Евробарометър от 2020 г. всеки европеец харчи средно около 84 EUR годишно за биологични продукти, а продажбите на дребно на биохрани и продукти се е увеличила с над 128% през последните 10 години. За стимулиране на търсенето ще се работи в посока насърчаване употребата на биохрани в общественото хранене, подобряване на проследимостта на храните, предотвратяване на измами с храни, стимулиране на производството и преработката и др.
Ос 2: Преобразуването и укрепване на цялата верига за създаване на стойност
Включва създаване на подходящи структури за насърчаване и разширяване на местните биопроизводства и скъсяване на дистрибуционните канали за продажба, прилагането на секторни анализи с цел повишаване на прозрачността на пазара и др.
Ос 3: Органични продукти, повишаващи приноса на биологичното земеделие
Земята, обработвана по биологичен начин, има 30% повече биологично разнообразие, отколкото при конвенционалното земеделие. Важно е обаче да се проучат нови и подобрени начини за биологично земеделие, за да се намали въздействието върху околната среда.
В тази връзка ще се работи върху практики, които намаляват въглеродния отпечатък, подобряване на генетичното биологично разнообразие и увеличаване на добивите, разработване на алтернативи на спорните суровини и други продукти за растителна защита, подобряване на хуманното отношение към животните и по-ефективно използване на всички природни ресурси.