План за действие в областта на биологичното производство

октомври 31, 2023

Този ключов план за действие има голямата амбиция да постигне една от основните цели, заложени в Европейския Зелен пакт – минимум 25% от земеделската земя до 2030 г. да бъде обхваната от биологично производство.

Стремежът е постигане на по-силна подкрепа в новата ОСП, по-голям акцент върху научните изследвания и иновациите, както и нарастване на потребителското търсене.

Планът е разделен на три взаимосвързани оси, които отразяват структурата на веригите за доставки на храни и целите на Европейския зелен пакт. По тях ще се работи общо в 23 отделни направления, където ще бъдат мобилизирани различни източници на финансиране.

Ос 1: Стимулиране на търсенето и гарантиране на доверието на потребителите

Според проучването на Евробарометър от 2020 г. всеки европеец харчи средно около 84 EUR годишно за биологични продукти, а продажбите на дребно на биохрани и продукти се е увеличила с над 128% през последните 10 години. За стимулиране на търсенето ще се работи в посока насърчаване употребата на биохрани в общественото хранене, подобряване на проследимостта на храните, предотвратяване на измами с храни, стимулиране на производството и преработката и др.

Ос 2: Преобразуването и укрепване на цялата верига за създаване на стойност

Включва създаване на подходящи структури за насърчаване и разширяване на местните биопроизводства и скъсяване на дистрибуционните канали за продажба, прилагането на секторни анализи с цел повишаване на прозрачността на пазара и др.

Ос 3: Органични продукти, повишаващи приноса на биологичното земеделие

Земята, обработвана по биологичен начин, има 30% повече биологично разнообразие, отколкото при конвенционалното земеделие. Важно е обаче да се проучат нови и подобрени начини за биологично земеделие, за да се намали въздействието върху околната среда.

В тази връзка ще се работи върху практики, които намаляват въглеродния отпечатък, подобряване на генетичното биологично разнообразие и увеличаване на добивите, разработване на алтернативи на спорните суровини и други продукти за растителна защита, подобряване на хуманното отношение към животните и по-ефективно използване на всички природни ресурси.

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Земеделската общност избра Стоян Чуканов за втори мандат в ЕИСК

Земеделската общност избра Стоян Чуканов за втори мандат в ЕИСК

Това стана ясно по време на откриването на конференцията „Бъдеще за селските райони на България“ по проект на CAP Green Zone: Rural Up! Стоян Чуканов, национален координатор в Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) е избран от земеделската общност у нас за...

ДФЗ приема заявления за сертифициране по стандарта GLOBAL G.A.P.

ДФЗ приема заявления за сертифициране по стандарта GLOBAL G.A.P.

Подкрепата се предоставя за максимален период от седем години От 17 март до 31 октомври 2025 г. в областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) се приемат заявления за сертифициране на стопанствата в сектор „Плодове и зеленчуци“ по стандарта GLOBAL G.A.P. 100...