Те са със заявена финансова помощ в размер на над 3.094 млн. лева, при определен бюджет за приема в размер на 1.95 млн. лева.
При изключителен интерес приключи приемът на заявления за подпомагане сформирането на оперативни групи, насочени към реализация на новаторски проекти в България, в рамките на Европейското партньорство за иновации за селскостопанска производителност и устойчивост (EIP AGRI). Това съобщиха от пресцентъра на МЗХ.
Сред проблемите, чието решение ще се търси с подадените проекти с потенциал за иновации, са смъртността при пчелите, причинена от акара „Varroa destructor“, борбата с черната златка (Capnodis tenebrionis L.) и брашнеста мана по овошките, възстановяването на почвите, разрушени от пожари, коригирането на почвената киселинност, мастити при кравите и др.
В представените проекти се предвижда прилагане на различни технологии като например за мрамориране на говеждо месо, изпитване на ефективността на различни противомразови техники в овощарството, приложение на LoraWan, Lidar и IoT технологии в селското и горско стопанство, дистанционна неинвазивна диагностика, базирана на инфрачервена термография за диагоностициране на заболявания при животните.
Проектите предвиждат прилагане на нови модели на производство, свързани с изчисляване на карбоновия отпечатък, роботизация в оранжерийното производство, решения за логистика при млечното животновъдство и други.
Съгласно условията за кандидатстване, водещите партньори могат да започнат изпълнението на предвидените дейности по проекта след подаване на заявлението за подпомагане в СЕУ, като продължителността може да бъде до 12 месеца, считано от датата на сключване на договорите за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.
Оценката на подадените заявления стартира в кратки срокове, за да се гарантира навременното изпълнение на проектите и сформирането на оперативни групи, които да представят своите готови проекти през есента, когато е предвиден и прием във втора стъпка по интервенцията.