fbpx

Проектът: RuralUp!“ ще илюстрира привлекателността на селските райони в България

август 21, 2024

Cap Green Zone: RuralUp!

Проектът CAP Green Zone: RuralUp! залага редица информационни мерки, които целят да повишат знанията на заинтересованите страни относно значението на подкрепата от ЕС за селското стопанство и развитието на селските райони чрез Общата селскостопанска политика (ОСП).

RuralUp! ще информира широката общественост, включително младите хора в градските и селските райони, относно ОСП 2023-2027 г. и свързаните с нея стратегии и планове, както и Европейския Селски пакт. Целта е да се повиши привлекателността на селските райони. Те са идеално място за живот и работа, както за стартиращи селскостопански и неземеделски фирми, така и за тези, които търсят възможности за дистанционна работа.

В RuralUp! ще отделим специален фокус върху привличането на вниманието на младите хора към модернизацията на селските общини и обновяването на поколенията. Основен акцент ще поставим и върху успешните жени в земеделието и селските райони.

RuralUp! ще илюстрира привлекателността на селските райони в България

Проектът цели повишаване на информираността на заинтересованите страни и широката общественост в България относно приноса на ЕС и ОСП за развитието на селските райони и устойчивото земеделие. Подкрепата от ОСП за насърчаване на обновяването на поколенията и привличане на жени в земеделието ще са във фокуса на проекта CAP Green Zone: RuralUp!! Неговото изпълнение стартира на 1 август 2024 г. и ще продължи до 31 юли 2025 г.

Проектът залага редица информационни мерки, които ще се прилагат в рамките на 1 година. Целта им е да повишат знанията на заинтересованите страни относно плановете на Общата селскостопанска политика на ЕС (ОСП 2023-2027) за разширяване на дела на устойчивото и органично производство на храни в контекста на запазване на природата и биоразнообразието.

RuralUp! продължава усилията на проекта CAP Green Zone за повишаване на интереса към новата ОСП на ЕС.

CAP Green Zone: RuralUp! ще се съсредоточи основно върху популяризирането на Европейския пакт за селските райони като част от неговата дългосрочна визия за селските райони на ЕС до 2040 г.

Основни цели на проекта:

  • Информиране на всички заинтересовани страни в България за последните развития в рамките на новата ОСП и Националния стратегически план, както и Пакта за селските райони.
  • Илюстриране на това как ОСП (включително националните стратегически планове за ОСП) подкрепя прехода към устойчиви системи за производство на храни, гарантира продоволствената сигурност и дългосрочната устойчивост на селското стопанство в ЕС.
  • Популяризиране на ролята на ОСП за модернизирането на общините в селските райони сред младото градско население.
  • Илюстриране на начина, по който ОСП подкрепя младите фермери и подобрява баланса между половете, като увеличава участието на жените в селското стопанство.
  • Представяне на сектора като привлекателен, предлагащ бизнес възможности за млади и иновативни фермери, като същевременно се подчертае приноса на ОСП в подкрепа на икономическия растеж в селските райони.

CAP Green Zone: RuralUp! включва следните дейности, които ще се проведат в периода 1 август 2024 – 31 юли 2025 г.:

-Тематични уебинари „Rural Voices“: Провеждане на 7 уебинара, които ще разгледат важни теми като модернизация на селските райони, устойчиво земеделие и иновации.

-Устойчиви посещения на ферми: Организиране на 3 посещения в устойчиви ферми, където участниците ще се запознаят с добри практики в областта на устойчивото земеделие.

-Междууниверситетска конференция: Дискусия между експерти, студенти и заинтересовани страни за обсъждане на възможностите за развитие на селските райони.

-Участие в традиционни селски събори и изложения: Присъствие на ключови събития като Inter Food & Drink и Agra Plovdiv, с цел популяризиране на проекта и информиране на широката общественост.

-Създаване на видеоклипове и онлайн съдържание: Представяне на успешни истории и добри практики от селските райони

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Значителен ръст в биологичното производство в България

Значителен ръст в биологичното производство в България

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) отчита значително увеличение на интереса към биологичното производство в страната. Това бе съобщено по време на работна среща, проведена от заместник-министъра на земеделието и храните, д-р Лозана Василева, с представители...

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова е млад агроном от град Първомай, която вдъхва оптимизъм за бъдещето на българското земеделие. Студентка в четвърти курс в Аграрния университет, тя споделя любовта си към земята и растенията, наследена от родителите й, които се занимават с...

Заместник-министър Василева: Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата

Заместник-министър Василева: Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата

Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата. Една от най-ефективните стратегии за това е насърчаване на устойчивото земеделие. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на...