Преминаване към по-здравословна и устойчива хранителна система на ЕС
Използването на пестициди в селското стопанство допринася за замърсяването на почвата, водата и въздуха. В тази връзка Европейската комисия (ЕК) ще предприеме действия за:
- намаляване с 50% на употребата и риска от химически пестициди до 2030 г.
- намаляване с 50% на употребата на по-опасни пестициди до 2030 г.
Излишъкът от хранителни вещества в околната среда е основен източник на замърсяване на въздуха, почвата и водата, което оказва отрицателно въздействие върху биоразнообразието и климата. Затова ЕК си постави за цел да предприеме действия по:
- намаляване на загубите на хранителни вещества с най-малко 50%, като същевременно се гарантира, че няма влошаване на плодородието на почвата.
- намаляване на употребата на торове с поне 20% до 2030 г.
Антимикробната резистентност, свързана с употребата на антимикробни средства за здравето на животните и хората, води до приблизително 33 000 човешки смъртни случая в ЕС всяка година. Комисията ще намали с 50% продажбите на антимикробни средства за селскостопански животни и за аквакултурите до 2030 г.
Биологичното земеделие е екологична практика, която трябва да бъде доразвита. Комисията ще насърчи развитието на областта на биологичното земеделие в ЕС с цел 25% от общата земеделска земя да бъде използвана за биологично земеделие до 2030 г.
Смята се, че в ЕС през 2017 г. над 950 000 смъртни случая се дължат на нездравословни диети (един от пет).
Здравословната и растителна диета намалява риска от животозастрашаващи заболявания и въздействието на нашата хранителна система върху околната среда.
Комисията ще предложи задължително хармонизирано етикетиране на хранителните стойности на лицевата страна на опаковката и ще разработи устойчива рамка за етикетиране на храните, която обхваща хранителните, климатичните, екологичните и социалните аспекти на хранителните продукти.
Засилване на борбата с хранителните отпадъци
Намаляване наполовина на хранителните отпадъци на глава от населението при търговия на дребно и потребителско ниво до 2030 г.
Насърчаване на глобалния преход
ЕС ще си сътрудничи с трети държави и международни организации, за да подкрепи глобалното преминаване към устойчиви хранителни системи. Рамката за устойчиво етикетиране на храните ще улесни избора на потребителите.
Нашата храна – нашето бъдеще
Стратегията „От фермата до трапезата“ е набор от регулаторни и нерегулаторни инициативи за превръщане на Европа в климатично неутрална до 2050 г.
Сред основните й цели са намаляване на екологичния и климатичния отпечатък на хранителната система на Европа и обръщане на загубата на биологично разнообразие.
Действията, необходими за реализиране на тези цели, включват преразглеждане на много съществуващи регулаторни инструменти за сектора на храните и селското стопанство, както и създаването на нови правила и подобряването на инструментите за координация в рамките на ЕС.
От тропически плодове и подправки до зърнени храни, масла и храна за животни, хранителната система на ЕС зависи от глобалните вериги на доставки. Следователно, за да се реализират поставените цели, търговската политика на ЕС ще засили сътрудничеството със страни извън ЕС за подобряване на храненето и за облекчаване на продоволствената несигурност чрез укрепване на устойчивостта на хранителните системи към изменението на климата и намаляване на хранителните отпадъци.
Ново законодателство за органични продукти
Новият Регламент за биологично производство и етикетиране на биологични продукти влезе в сила на 1 януари 2022 г. Освен общите изисквания за етикетиране, които съществуват за всички хранителни продукти, вече се прилагат и допълнителни правила за етикетиране на биологични продукти и сурови материали.
Целта на новото законодателство в областта на органичните продукти е да засили системата за контрол, като спомогне за по-нататъшното изграждане на доверието на потребителите в системата на ЕС за биологични продукти. Той е подкрепен от плана за действие за биологично производство в ЕС, който бе стартиран от Европейската комисия през март 2021 г. Изискванията на Новия органичен регламент на ЕС ще се прилагат за внос от трети страни със закъснение от 1-1,5 години в сравнение с ЕС.
Внесените органични храни също подлежат на контролни процедури, за да се гарантира, че са произведени и изпратени в съответствие с органичните принципи.
Биопестициди
Намаляването на зависимостта от химически пестициди включва улесняване на пускането на пазара на биологично активни вещества, включително микроорганизми.
Тази инициатива определя критериите за одобрение за микробни активни вещества в приложение II към Регламент (ЕО) № 1107/2009. Целта е да се отразят особеностите на тези вещества, които са различни от химичните вещества. С одобрението на инициативата през юни 2022 г. беше получено разрешение за използване на повече от 60 микроорганизма в ЕС. Приложението към регламента влезе в сила през ноември 2022 г.