Устойчиво и дигитално свиневъдство по австрийски модел

януари 15, 2024
  • Местоположение: Ешенау (Австрия)
  • Програмен период: 2014 – 2020 г
  • Приоритет: P6 – Социално включване и Икономическо развитие
  • Мярка:  M19 – ЛИДЕР/CLLD
  • Финансиране (евро): Общ бюджет 150 000
    ЕЗФРСР 60 000
    Частни 90 000
  • Продължителност на проекта: 2019 – 2022 г
  • Организатор на проекта: Agro Media GmbH
  • Контакт: info@meinschwein.at
  • Уебсайт: meinschwein.at

 

Стартиран от млад фермер и IT специалист, австрийският проект „Моето прасе“ (Mein Schwein) предлага възможности за развитие на малки свинеферми чрез дигитализация и дискусия относно хуманното отношение към животните, както и опция за директна комуникация между фермер и потребител.

Проектът „Моето прасе“ представя иновативен подход към по-голяма прозрачност на отглеждането и подобряване на хуманното отношение към животните. Потребителите, които искат да знаят произхода на свинското месо, което консумират, вече могат да намерят тази информация онлайн. Платформата „Моето прасе“ се разраства и заинтересованите свинеферми могат да я използват и прилагат без допълнителни инвестиционни разходи.

 

Екипът на проекта „Моето прасе“

 

Резултати                               

  • Към 2024 г. в програмата „Моето прасе“ членуват седем свинеферми.
  • Около 30-40 прасета месечно се продават на частни клиенти, като около 75% от продукцията отива за 25 заведения за обществено хранене и столове.
  • Клиентите в ресторантите могат да се свържат онлайн с фермите чрез QR код, за да получат детайлна информация за отглеждането на прасета.
  • Проектът поставя нови стандарти в производството на месо, превръщайки хуманното отношение към животните в свой приоритет.
  • Използвани са дигитални функционалности за директна комуникация между фермери и потребители.
  • Нови възможности за податливи на криза малки стопанства в сектор „Земеделие“.
  • Практики за директно сътрудничество между фермери, ХВП, ХОРЕКА и други сектори.

Проектът е инициатива на фермера Маркус Кригнер и брат му Ханес, компютърен специалист.  Заедно те основават Agro Media GmbH – търговското дружество зад проекта „Моето прасе“.

Проектът работи с дребни земеделски стопани, а това от своя страна подпомага районите, в които се намират, запазвайки и създавайки нови работни места.

Устойчиво решение

Проектът цели да повиши устойчивостта на малките ферми в региона, в който са разположени фермите, но и в цяла Австрия, предлагайки нови решения за конвенционалните фермери.

„Моето прасе“ има за цел да предложи висока прозрачност на потребителите и да допринесе за подобряване на имиджа на селското стопанство, в частност свиневъдството. За тази цел предлага на потребителите прозрачно наблюдение в реално време и участие в храненето чрез уеб камери и дигитален дневник. Заедно с това се насърчава информирана дискусия относно потреблението на свинско месо и поставя специален фокус върху благосъстоянието на животните.

Инициативата има за цел да създаде нов вид предлагане за потребителя. Клиентите имат възможност да закупят собствено прасенце от регистрираните ферми в „Моето прасе“ и след това виртуално да го хранят и следват неговата еволюция 24/7 до клането. Потребителите получават информация в реално време за произхода на тяхната храна и отглеждането на животното по напълно прозрачен начин. Освен това проектът показва, че животното не е просто „продукт“, подчертавайки значението на хуманното отношение към животните.

Дейностите по проекта включват счетоводство, администрация, комуникация с потребители, фермери и партньори за сътрудничество, координация на заявки и внедряване на нови разработки.

В рамките на проекта са разработени дигитална платформа и мобилно приложение, които ще се използват от всички ферми в „Моето прасе“ и могат да бъдат адаптирани към всяка ферма лесно.

Бизнес моделът на Agro Media GmbH се допълва и с координация на закупуването на фуражи за свинефермите, включени в платформата, така че произходът им да бъде прозрачен и гарантиран.

Източник: ec.europa.eu

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Конференция търси единна визия за бъдещето на селските райони в България

Конференция търси единна визия за бъдещето на селските райони в България

Конференция „Бъдеще за селските райони на България“ ще се проведе в УНСС и онлайн на 20 март 2025 г от 9.30 ч. Събитието е организирано в рамките на проекта CAP Green Zone: Rural Up! и ще събере експерти, представители на академичните среди, бизнеса и държавната...

Стартира прием по интервенциите в областта на биологичното земеделие, околната среда и климата и хуманно отношение към животните

Стартира прием по интервенциите в областта на биологичното земеделие, околната среда и климата и хуманно отношение към животните

Тази година по приема има новости, с които кандидатите е необходимо да се запознаят предварително, преди да подадат своите заявления Министерството на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане/плащане по интервенциите в областта на биологичното...

Снежана Благоева: ЕК променя подхода към Зеления пакт

Снежана Благоева: ЕК променя подхода към Зеления пакт

Неудовлетворителни резултати от досегашните мерки, приоритет е конкурентоспособността На 11-ата Национална среща на земеделските производители в Казанлъшки минерални бани, Снежана Благоева от Постоянното представителство на България в Брюксел представи настоящата...