fbpx

Woola: Замяна на опаковките с мехурчета чрез производство на опаковки от отпадъчна вълна

декември 5, 2023

Woola е компания, основана за разработване на алтернативни опаковъчни материали, използващи отпадъчна вълна, като заместител на фолио с балончета.

 

Компания Woola, намираща се в селските райони на Естония разработва система и продукти за замяна на найлонови опаковки с мехурчета с опаковъчни материали, направени от отпадъчна вълна.

Собствениците на бизнес за електронна търговия търсят алтернатива на огромното количество опковки с  мехурчеста, използвани в техния бизнес за опаковъчен материал, но в търсенето на алтернативи се сблъскват с  липса на устойчиви опции за опаковане.

В същото време 90% от вълната, произвеждана в Естония всяка година се губи, вероятно незаконно изхвърляна, тъй като няма система, за да могат фермерите да продават отпадъчната си вълна за други цели.

Контекст

Пластмасата е нарастващ глобален проблем. Общото тегло на пластмасата на Земята е четири пъти повече от биомасата на всички живи животни и ние рециклираме само под 10% от нея. Електронната търговия е една от областите, в които се използват много пластмасови опаковки за доставки. Едно от решенията за опаковане е пластмасовото фолио с мехурчета, което се прави от полиетилен, който се разгражда повече от 500 години.

Разработчиците на проекта (Анна-Лийса Палату, Евгени Śirai, Katrin Kabun), търсейки алтернативи на решенията за опаковане, откриват, че липсват устойчиви и мащабируеми защитни опции за опаковане за бизнеса с електронна търговия, който те управляват. Те се натъкват на факта, че има огромно количество овча вълна, която се изхвърля или изгаря всяка година.

Овцете се отглеждат с друга цел, а не заради вълната им, но все пак трябва да се стрижат всяка година. В Естония около 90% от цялата вълна се губи.

Дейностите по проекта са съсредоточени в Палдиски, район на Естония, където има огромна липса на работни места, а всички съществуващи работни места изискват специални умения за работа с тежки машини и сила.

Цели

Създава се стартираща компания Woola (като отделна компания към бизнеса с електронна търговия) за закупуване и трансформиране на отпадъчна вълна в алтернативни опаковъчни материали, които да заменят фолиото с балонче. Вълната е естествено високотехнологично влакно. Нейната еластичност, водоотблъскване и устойчивост на температурни крайности правят вълната перфектен материал за опаковане на предмети, които се нуждаят от допълнително омекотяване. Опаковката от вълна е издръжлива и може да се използва многократно. По този начин се създава система за връщане за крайния потребител, с крайната цел решението да бъде „затворен цикъл“, така че нищо да не се губи.

Дейности

Дейностите по проекта са съсредоточени в Палдиски, район на Естония, където има огромна липса на работни места, а всички съществуващи работни места изискват специални умения за работа с тежки машини и сила.

Woola заменя пластмасовото фолио с мехурчета с продукти, изработени от вълна, които иначе биха били изгорени или заровени. Произведени във фабриката на компанията в Палдиски, тези продукти са по-добри за околната среда, по-добре изглеждащи, адаптивни и мащабируеми според нуждите на клиента. Компанията в момента има три различни продукта: пликове, ръкави за бутилки и мехурчета.

Финансирани дейности

  • Закупуване на термопреса и други консумативи за производството.
  • Придобиване на работни повърхности (складово обзавеждане).
  • Закупуване на хидравлична фреза.
  • Закупуване на офис техника.


Основни резултати

Woola е разработила мрежа от 6-7 овцеферми, с които си сътрудничи и събира отпадъчна вълна за повторно използване. Преди проекта 90% от вълната отиваше на отпадъци, като беше незаконно заровена или изгорена поради липса на система или инфраструктура за повторното й използване.

Woola спомага за създаването на цифрова платформа за обмен на вълна в Естония, за да позволи на други потенциални клиенти да общуват с производителите и на фермерите да общуват помежду си. Компанията постига високо ниво на продажби на естонския пазар за компании и крайни потребители, които желаят да намалят потреблението си на пластмаса за еднократна употреба. В края на 2020 г. Woola започва да продава и на външни пазари. Продуктите на Woola могат да бъдат закупени в електронния магазин на компанията или чрез търговски агенти за по-големи поръчки или за по-малки количества във всички магазини на естонски „опаковъчен център“. Woola създава своята фабрика в Палдиски, за да осигури работа и нови възможности на хората, живеещи в района – компанията осигурява безопасно работно място с подходяща работа за всеки и по-високо заплащане от другите работни места в района. В момента в помещенията на Woola работят общо 10 служители.

Уроци и препоръки

По време на проекта Woola разбира, че проблемът с отпадъчната вълна е дори по-разпространен, отколкото се смяташе първоначално.

С компанията са се свързали овцевъди не само от Естония, но и от много други страни в Европа и с предложение или да продадат, или да предадат отпадъчната вълна.

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Значителен ръст в биологичното производство в България

Значителен ръст в биологичното производство в България

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) отчита значително увеличение на интереса към биологичното производство в страната. Това бе съобщено по време на работна среща, проведена от заместник-министъра на земеделието и храните, д-р Лозана Василева, с представители...

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова е млад агроном от град Първомай, която вдъхва оптимизъм за бъдещето на българското земеделие. Студентка в четвърти курс в Аграрния университет, тя споделя любовта си към земята и растенията, наследена от родителите й, които се занимават с...

Заместник-министър Василева: Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата

Заместник-министър Василева: Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата

Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата. Една от най-ефективните стратегии за това е насърчаване на устойчивото земеделие. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на...