fbpx

Значителен ръст в биологичното производство в България

август 30, 2024

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) отчита значително увеличение на интереса към биологичното производство в страната. Това бе съобщено по време на работна среща, проведена от заместник-министъра на земеделието и храните, д-р Лозана Василева, с представители на биологичния сектор.

Увеличение на броя на биологичните производители и площи

В момента регистрираните биологични производители в България са 4 961. Броят на операторите отбелязва ръст в сравнение с последните две години. В края на 2022 г. в електронния регистър са включени 4 863 оператора.

„Запазва се тригодишната тенденция на увеличаване на площите в система на контрол,“ подчерта заместник-министър Василева. Сертифицираната земя в страната е достигнала 147 798 хектара към края на 2023 г., което представлява около 2.94% от общата използвана площ. Ръстът спрямо 2021 г. е впечатляващ – 71%.

Ръст в секторите на биологичното земеделие

Значителен ръст се наблюдава и при определени култури. Зърнено-житните култури са нараснали с 48%, зърнено-бобовите и протеиновите с 17%, а фуражните култури с 39%. При плодовете, биологичните насаждения от круши и сливи бележат съответно ръст от 5% и 6% през 2023 г.. Площите с ябълки са се увеличили с 15%. Пресните зеленчуци отбелязват увеличение с 59% спрямо 2022 г., като доматите и пиперът също показват сериозен ръст в площите и добивите.

Подкрепа за биологичното животновъдство и пчеларство

Ръстът в биологичното производство обхваща и животновъдството. През 2024 г. броят на говедата и биволите в системата на контрол се е увеличил със 119% спрямо 2022 г. и 179% спрямо 2019 г. В сектор пчеларство, броят на биологичните пчелни семейства нараства с около 20 000 през 2023 г. в сравнение с края на 2022 г.

Нови мерки и целеви приеми за развитие на бранша

Заместник-министър Василева подчерта, че в новия програмен период са предвидени отделни целеви приеми за биологичните производители, както и допълнително предимство при кандидатстване по инвестиционни проекти от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. „Това ще осигури повече възможности за млади фермери и малки стопанства,“ допълни тя.

Информационни кампании и обучения

През септември ще се проведат съвместни обучения с Националната служба за съвети в земеделието, насочени към запознаване на фермерите с изискванията, документите и практическите въпроси по прилагане на интервенциите. В допълнение, ще се организира седмица на биологичното производство, която е част от европейска кампания за популяризиране на биоземеделието.

Промени в нормативната уредба за по-голяма гъвкавост

По време на срещата екипът на МЗХ увери представителите на бранша, че работи активно за промяна на нормативната уредба, която да позволи на стопаните да получават компенсации в случаи на непреодолима сила и извънредни обстоятелства. Тези промени се очакват с предприетите действия по Второто изменение на Стратегическия план и Наредба № 9 от 2023 г.

Автор:Павлина Георгиева

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова е млад агроном от град Първомай, която вдъхва оптимизъм за бъдещето на българското земеделие. Студентка в четвърти курс в Аграрния университет, тя споделя любовта си към земята и растенията, наследена от родителите й, които се занимават с...

Проектът: RuralUp!“ ще илюстрира привлекателността на селските райони в България

Проектът: RuralUp!“ ще илюстрира привлекателността на селските райони в България

Cap Green Zone: RuralUp! Проектът CAP Green Zone: RuralUp! залага редица информационни мерки, които целят да повишат знанията на заинтересованите страни относно значението на подкрепата от ЕС за селското стопанство и развитието на селските райони чрез Общата...

Българите одобряват биохраните, но не ги разбират

Българите одобряват биохраните, но не ги разбират

Българите широко одобряват био храните, но не пазаруват достатъчно заради високата цена, липсата на достатъчна информация, непрозрачни практики и наличие на спекула. Това показва проучване, проведено в рамките на проекта CAP Green Zone: Be Organic! в периода август...