За правилното редене на политиките в областта на селското стопанство и за прилагането на нов подход, който е залегнал в целите на новата Обща селскостопанска политика (ОСП) след 2023 г Министерство на земеделието храните и горите (МЗХГ) разработи Анализ на структурата на земеделските стопанства, който се предвижда да изясни структурата и насочеността на фермите у нас и по този начин бъдещата ОСП да бъде по-справедлива и малките и средните стопани да получат необходимата им подкрепа.
„В рамките на последната реформа на ОСП за прилагането на нов подход на политиката след 2023 г. като начин за подобряване на качеството на изпълнението на ОСП беше разработен и нов модел за осъществяване на политиката, с който акцентът се прехвърли от спазването на изисквания към изпълнението на цели, и преразпределение на отговорностите между ЕС и държавите членки при повече субсидиарност. Стремежът е с новия модел да се постигнат по-добре целите на ЕС въз основата на стратегическо планиране, по-общи интервенции на политиката и общи показатели за качество на изпълнението, подобрявайки по този начин съгласуваността между целите на бъдещата ОСП с останалите цели на ЕС“, се казва в анализа.
Изследването на структурата на стопанствата ще даде възможност за определяне националната политика за насочване на подкрепата към малки и средни земеделски стопанства, с цел гарантиране на тяхна икономическа и социална устойчивост и осигуряване на продоволствената сигурност, коментират експерти.
Целта на изследването е да покаже структурата на земеделските стопанства в България, съобразно секторната им специализация, по определена за целта методиката, в зависимост от използваемата земеделска площ на стопанствата, размера на вложения труд, икономическия размер на стопанствата и пазарната им ориентация. Периодът на анализ обхваща 2014-2019 г., което позволява да се проследи тенденцията, различията и особеностите на развитие на специализацията на производството в секторите Растениевъдство и Животновъдство и браншове, като Плодове, Зърнопроизводство, Зеленчуци, Млечно и месодайно говедовъдство, Биволовъдство, Овцевъдство и козевъдство.