fbpx

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

август 29, 2024

Даниела Ангелова е млад агроном от град Първомай, която вдъхва оптимизъм за бъдещето на българското земеделие. Студентка в четвърти курс в Аграрния университет, тя споделя любовта си към земята и растенията, наследена от родителите й, които се занимават с животновъдство. Даниела вярва, че връзката между традициите и съвременната наука може да донесе нова вълна на успех за българските земеделци.

„Българското земеделие няма да умре, докато ние съществуваме,“ споделя тя в интервю за БНР.

Любов към земята: начало и вдъхновение

Израснала сред полетата и животните в Първомай, Даниела Ангелова намира вдъхновение в семейния бизнес и близостта до природата.

“Израснала съм близо до животните, до растенията и тази любов наистина се пренесе в моето образование,” казва тя. Родителите й се занимават със земеделие и животновъдство, отглеждайки млекодайни крави. Земеделието в семейната ферма днес е почти изцяло прехвърлено върху неъните плещи. За да изхранват животните и да затворят производствения цикъл, семейството отглежда култури като царевица, тритикале и овес.

Практика и наука: ръка за ръка

Даниела споделя колко важна роля има Аграрният университет за нейното разбиране на процесите в земеделието.

„Този университет ми помогна да разбера на научно ниво как се случват нещата,“ казва тя. Според нея комбинацията между знанията от миналото и съвременната наука може да изведе българското земеделие към нови висоти. „Има една вълна на градския човек, който се връща към корените си, и това може да доведе българското земеделие към нещо по-добро,“ добавя Даниела.

Нови интереси и научни проекти

Въпреки че семейният бизнес е насочен към полските култури и животновъдството, Даниела се интересува все повече от овощарството. В момента тя работи върху дипломната си работа, свързана с изготвяне на пулмологични паспорти на български сортове сливи.

„Това ще бъде полезно и интересно, защото до момента не е правено такова изследване,“ обяснява тя. Според нея, изследванията й могат да бъдат в помощ на българските фермери, тъй като местните сортове са най-добре приспособени към климатичните условия на региона. Тя се надява също чрез изследането си до някаква степен да популяризира тези сортове.

“Дано да запазим тези типичните за България култури, с които сме известни в цял свят. Интересен факт за България е, че Тракийската низина отговаря може би на почти всички критерии за най-добри условия за производство на зеленчуци”, допълва тя.

Променящият се климат и значението на типичните български култури

“Климатът се променя и това изисква повече усилия, за да се справим с негативите,” казва тя.

“Факт е, че климатът се променя. Но определено много хора работят усилено по някакъв начин да спрем негативите от това нещо за земеделието и съответно за хората”, допълва още тя.

Апел към държавата и бъдещи планове

Даниела отправя апел към държавата. Според нея трябва да се обърне специално внимание на зеленчукопроизводството, овощарството и животновъдството – сектори, които осигуряват препитание на много хора и са от ключово значение за селските райони в България.

Тя вярва, че пътуванията и обменът на опит с колеги от чужбина също са важни за развитието на земеделието у нас.

“Просто това е моето призвание и няма да спра да го правя, въпреки всички трудности,” завършва тя.

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Стартира прием на проекти за подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките

Стартира прием на проекти за подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 18 161 000 лв. Дирекция „Морско дело и рибарство“ – Управляващ орган на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 (ПМДРА) кани желаещите да представят проектни предложения по...

Въпросник за Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС – вашето мнение има значение! 

Въпросник за Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС – вашето мнение има значение! 

Въпросник за Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС – вашето мнение има значение!  Общата селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз не е просто набор от правила – тя е основата на устойчивото развитие на селските райони, опазването на природата и...

Стартира приемът за подготовка на проекти за иновации в земеделието

Стартира приемът за подготовка на проекти за иновации в земеделието

Приемът ще продължи до 7 февруари 2025 г. Министерство на земеделието и храните стартира прием за подготовка на проекти за иновации в земеделието с бюджет от близо 2 млн. лева. Целта е да се предостави възможност за подпомагане на процеса на сдружаване за реализация...