Европейската комисия е изпратила проект на предложение до държавите-членки за ограничено удължаване на Временната рамка за държавна помощ при кризи и преход за по-нататъшна подкрепа на селскостопанския сектор, предаде Agriland.
Първоначално бе предвидено рамката за подпомагане да се прилага до 30 юни тази година.
В момента се провежда консултация, при която държавите-членки имат възможност да коментират проектопредложението на комисията.
Комисията заяви, че възнамерява да приеме измененията възможно най-скоро, като вземе предвид обратната връзка, получена от държавите-членки и земеделските производители.
Съобщението следва отговор на проучването на Европейската комисия, което разглежда частта за изтичане на рамката в края на юни тази година и необходимостта от продължаване прилагане на мярката и след този срок.
Държавите-членки подчертават, че смущенията на пазара „продължават“, което засяга особено селскостопанския сектор.
На последното заседание на Съвета на ЕС съветът също призова за разширяване на рамката и подчерта значението на устойчивия и устойчив селскостопански сектор за продоволствената сигурност.
За компании, засегнати от санкции и контрасанкции по време на войната на Русия срещу Украйна, е налична помощ до 280 000 евро и 335 000 евро в сектора на селското стопанство и до 2,25 милиона евро във всички останали сектори.
Помощта, която може да бъде предоставена под всякаква форма по принцип до юни 2024 г., частично ще компенсира компаниите, по-специално интензивните потребители на енергия, за допълнителни разходи, дължащи се на извънредни увеличения на цените на газа и електроенергията .
Държавите членки могат да създават схеми за инвестиции във всички възобновяеми енергийни източници, включително възобновяем водород, биогаз и биометан, съхранение и възобновяема топлина, включително чрез термопомпи.
Специално по тези мерки помощите могат да се отпускат до 31 декември 2025 г.