fbpx

Европа пита: Има ли нелоялни търговски практики по веригата на доставки в земеделието и храните?

декември 12, 2023

ЕК провежда проучване до 15 март 2024 г.

Четвърто годишно проучване за ефективността на мерките на ЕС срещу нелоялни търговски практики (НТП) във веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти – до 15.03.2024 г.

На 17 април 2019 г. Европейският парламент и Съветът приеха Директива (ЕС) 2019/633 относно нелоялните търговски практики (НТП) в отношенията между предприятия във веригата за доставка на селскостопански и хранителни продукти. От държавите членки на ЕС се изискваше да транспонират директивата в националната си правна рамка до 1 май 2021 г. и да я приложат шест месеца по-късно. За да оцени ефективността на мерките, предприети от страните членки в контекста на настоящата директива, Комисията провежда годишни проучвания.

Тези проучвания се осъществяват от Съвместния изследователски център и Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия, провеждат се във всички държави членки и са насочени към доставчици, обхванати от директивата, на различните етапи от веригата за доставка на селскостопански продукти и храни.

Първите три проучвания се проведоха през 2021 г., 2022 г. и 2023 г., а резултатите от тях могат да се видят онлайн на адрес: https://datam.jrc.ec.europa.eu/datam/topic/UTP/index.html .

През декември 2023 г. Европейската комисия стартира 4-то проучване относно нелоялните търговски практики (НТП), за да оцени ефективността на мерките, прилагани от държавите членки в съответствие с Директива (ЕС) 2019/633 в отношенията между предприятия в рамките на веригата за доставка на селскостопански и хранителни продукти. Анкетата ще бъде отворена до 15 март 2024 г. и достъпна чрез следния линк: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/4th_UTP_survey.

След прекратяване на проучването резултатите в анонимен вид ще бъдат публикувани тук: https://datam.jrc.ec.europa.eu/datam/mashup/FOODCHAIN_UTP_4/.

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Значителен ръст в биологичното производство в България

Значителен ръст в биологичното производство в България

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) отчита значително увеличение на интереса към биологичното производство в страната. Това бе съобщено по време на работна среща, проведена от заместник-министъра на земеделието и храните, д-р Лозана Василева, с представители...

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова е млад агроном от град Първомай, която вдъхва оптимизъм за бъдещето на българското земеделие. Студентка в четвърти курс в Аграрния университет, тя споделя любовта си към земята и растенията, наследена от родителите й, които се занимават с...

Заместник-министър Василева: Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата

Заместник-министър Василева: Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата

Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата. Една от най-ефективните стратегии за това е насърчаване на устойчивото земеделие. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на...