На 2 декември 2021 г. бе официално прието споразумението за реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП). Така новото законодателство, което влезе в сила на 1 януари 2023 г., проправя пътя към една нова политика, която ще залага в още по-голяма степен на резултатите. Тя се стреми да осигури устойчиво бъдеще за европейските земеделски стопани, да предостави по-целенасочена подкрепа на по-малките стопанства и да даде възможност за по-голяма гъвкавост на държавите от ЕС за адаптиране на мерките към местните условия.
Десетте цели на ОСП
Всички тези амбиции лежат върху десет конкретни цели за социална, екологична и икономическа устойчивост в селското стопанство и селските райони.
Национални стратегически планове
Държавите от ЕС представиха своите национални стратегически планове по ОСП, като съчетаха финансиране за подпомагане на доходите, развитие на селските райони и пазарните мерки. Всеки стратегически план е оформен в зависимост от националните потребности и капацитет.
Акцент върху изпълнението и резултатите
Законодателството в областта на ОСП определя общ набор от показатели като част от нова рамка за изпълнение, мониторинг и оценка. Показателите ще бъдат наблюдавани чрез годишни доклади за качеството на изпълнението и двугодишен преглед на изпълнението на стратегическите планове по ОСП. По този начин ще се оцени напредъкът на държавите от ЕС по отношение на постигането на техните цели и целите на ОСП.