fbpx

Кръгът: От нулево до положително въздействие

септември 28, 2023

Кръгът преминава от нулево към положително въздействие, използвайки аквапоника за производство на висококачествена устойчива храна.

Настоящите екологични предизвикателства могат да представляват заплаха за продоволствената сигурност, включително ерозия на почвата, консумация на вода и нива на замърсяване. И страните, и компаниите са призовани да предоставят осезаеми и ефективни отговори на тези проблеми.

Предприемаческата идея на група от четирима млади специалисти по индустриални биотехнологии беше да надхвърли идеята за нулево въздействие чрез създаване на процес, който да доведе до положително въздействие. Целта на предложения проект беше да се отглеждат най-добрите сортове зеленчуци чрез повторно въвеждане на рибни отпадъци в производствения цикъл и развитие на кръгова икономическа верига на стойността.

Компания, наречена „Кръгът“, прие решение за конкретен отговор на изменението на климата. Компанията създаде устойчив и конкурентен модел на развитие за производство на висококачествени устойчиви храни без отрицателно въздействие върху околната среда: аквапоника. Като селскостопанска техника и бизнес модел, аквапониката гарантира по-високи добиви и по-бърз растеж на отглежданите растения.

Проектът включва трансформиране на рибни органични отпадъци и амоняк в хранителни вещества за растенията чрез биофилтър без използване на химикали, като по този начин възпроизвежда естествения цикъл. Останалата вода, пречистена от растенията, след това се освобождава обратно към рибите, спестявайки повече от 90% от водата, използвана в затворената система. Освен това компанията участва в опит за разработване на микроводорасли като форма на храна за риба, която ще позволи системата да бъде още по-затворена. Като селскостопанска техника и бизнес модел, аквапониката гарантира по-високи добиви и по-бърз растеж на отглежданите растения.

След като получи финансиране от ПРСР за регион Лацио, Кръгът инсталира фотоволтаични панели за захранване на операцията, което позволи на операцията да стане енергийно самодостатъчна и да намали емисиите на въглероден диоксид.

Методът на аквапоника е не само продуктивен, но и много печеливш. Кръгът иска и може да бъде в челните редици, за да отговори на пазарното търсене на устойчиви продукти и услуги с положително въздействие върху околната среда. Освен това може да се адаптира към развитието на пазарните сегменти и да отговори на нуждите и покупателното поведение на потребителите. Пазари на Circle са ясни и определени: висококачествени ресторанти, хотели и търговци на дребно на масовия пазар. Повече от 130 ресторанта в цяла Италия, с фокус в Рим, избират Кръгът всяка седмица като синоним на устойчивост и качество. Кръгът е добър пример за нов начин за осъзнаване на околната среда на бизнеса.

Резултати от проекта: 

  • 135 литра спестена вода на kg продукт
  • 33 000 kg избегнати емисии на CO 2 в атмосферата всяка година
  • Удвоете количеството добив на хектар в сравнение с конвенционалното производство
  • 0% входящи емисии
  • Нула използвани хербициди, синтетични торове и инсектициди
  • По-високи добиви и по-бърз растеж на отглежданите растения

Производственият модел за аквапоника на Circle е лесно преносим благодарение на модулното развитие на неговите производствени единици, които могат да бъдат поставени навсякъде, тъй като не зависят от земеделска почва. Този тип система също благоприятства развитието на мрежа от високоспециализирани квалифицирани хора.

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Значителен ръст в биологичното производство в България

Значителен ръст в биологичното производство в България

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) отчита значително увеличение на интереса към биологичното производство в страната. Това бе съобщено по време на работна среща, проведена от заместник-министъра на земеделието и храните, д-р Лозана Василева, с представители...

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова: Пътят от семейната ферма до науката и иновациите в агрономството

Даниела Ангелова е млад агроном от град Първомай, която вдъхва оптимизъм за бъдещето на българското земеделие. Студентка в четвърти курс в Аграрния университет, тя споделя любовта си към земята и растенията, наследена от родителите й, които се занимават с...

Заместник-министър Василева: Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата

Заместник-министър Василева: Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата

Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата. Една от най-ефективните стратегии за това е насърчаване на устойчивото земеделие. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на...