Намалява се административната тежест за млади и малки стопани по ПРСР 2014-2020

юни 17, 2024

Министерството на земеделието и храните извърши редуциране и актуализация на част от изискуемите документи за плащане от бенефициентите с изпълнени проекти по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ и подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от Програма за развитие на селските райони за периода (ПРСР 2014-2020 г).

Промените имат за цел да се намали административната тежест като се улесни процесът по подготовката на искания за плащане и оптимизиране на сроковете за изплащане на помощта на бенефициентите. Това става възможно със заповеди на Ръководителя на Управляващия орган на ПРСР 2014-2020 г. Таня Георгиева, с които са изменени Насоките за кандидатстване по процедурите от 2021 и 2022 г. за подмярка 6.1 и процедура от 2021 г. за подмярка 6.3.

Измененията по подмярка 6.1 са извършени във връзка с 16-то изменение на Програмата, съгласно която се цели улесняване изпълнението на проектните предложения по процедурите. По предложение на УО на ПРСР е включена и промяна, свързана с жените, които ползват отпуск и обезщетение при бременност, раждане и отглеждане на дете до 2 години. Изменението е свързано с допускане назначаването на втори ръководител на земеделското стопанство за периода на тяхното отсъствие.

Документи са достъпни на електронната страница на ИСУН 2020 и на електронната страница на Министерство на земеделието и храните. С тях можете да се запознаете тук.

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Министър Тахов: Иновациите могат да задържат младите хора в селските райони

Министър Тахов: Иновациите могат да задържат младите хора в селските райони

Иновациите могат да се превърнат в основен двигател за привличане и задържане на млади хора в селските райони. Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на неформалното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство във Варшава, Полша.

Традиционните местни сортове ябълки осигуряват икономически и екологични ползи за земеделските производители

Традиционните местни сортове ябълки осигуряват икономически и екологични ползи за земеделските производители

Земеделските производители в Германия увеличават доходите си, като същевременно подкрепят биоразнообразието и устойчивостта на климатичните промени, като отглеждат и преработват традиционни сортове ябълки. Днес над 1500 фермери участват в инициативата, като колективно преработват около 400 метрични тона плодове годишно, получават по-добър достъп до пазара и справедливи цени за своята продукция.