Предложение на Европейската комисия предвижда Новата Зелена архитектура да включва базовите изисквания (т. нар. условност) и интервенциите, свързани с околна среда и климат в първия и втория стълб на Общата селскостопанска политика (ОСП), като цели подобряване на влиянието на селското стопанство върху климата и околната среда.
Три от деветте конкретни цели на бъдещата ОСП, които следва да реализира всяка държава членка, ще се отнасят за околната среда и климата, обхващайки въпроси като изменението на климата, природните ресурси, биоразнообразието и ландшафта.
В своите стратегически планове за ОСП държавите членки ще трябва да посочат как възнамеряват да постигнат тези цели, да установят правилата, които уреждат предоставянето на финансова подкрепа от ЕС, уверявайки се, че земеделските стопани изпълняват всички изисквания във връзка с околната среда и климата.
Съгласно предложението на Европейската комисия всички земеделски площи, включително земята, която вече не се използва за производствени цели, следва да се поддържат в добро земеделско и екологично състояние. Държавите членки определят минимални стандарти за земеделските стопани и бенефициери за добро земеделско и екологично състояние на земята, като се вземат предвид размерът на стопанствата, тяхната структура, специфичните характеристики на засегнатите райони, включително почвеното и климатично състояние, съществуващите системи за земеделие, използването на земята.
Какво включва завишената условност в новата ОСП по предложение на ЕК?
Предварителните условия са разписани като неразделна част от бъдещата рамка на ОСП и компилират в себе си досега прилаганите „зелени изисквания“ и системата за кръстосано съответствие, която се състои от ДЗЕС – стандарти за добро земеделско и екологично състояние на земята, и ЗИУ – законоустановено изискване за управление.
Изискванията са в направленията: климат и околна среда, води, почва, биоразнообразие и ландшафт.
КЛИМАТ И ОКОЛНА СРЕДА
ИЗМЕНЕНИЕ НА КЛИМАТА
(СМЕКЧАВАНЕ НА ПОСЛЕДИЦИТЕ И АДАПТАЦИЯ)
ДЗЕС 1: Изискването предвижда поддържане на постоянно затревени площи (ПЗП) на основата на съотношението на постоянно затревените площи спрямо земеделската площ
Цел на изискването: Обща предпазна мярка срещу преобразуване с цел друг вид земеделско ползване, предприета за опазване на запаса на въглерод. За България това е формирано през 2015 г.
ДЗЕС 2: Ново изискване: Изискването предвижда подходяща защита на влажните зони и торфищата
Цел на изискването: Защита на богатите на въглерод почви във влажните зони и торфищата
– ценни по отношение на проблемите на биологичното разнообразие и могат да допринесат за опазване на местообитанията, по-специално за птици, но също така и за качеството на водата, за защита на качеството на почвите.
ДЗЕС 3: Забрана за изгаряне на стърнища от полски култури освен по фитосанитарни причини
Цел на изискването: Поддържане на нивото на органични вещества в почвата посредством подходящи практики.
ВОДИ
ЗИУ 1: Ново изискване: Включване на Рамкова директива за опазване на водите (Директива 2000/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2000 г.) по отношение на задължителните изисквания за контрол на дифузни източници на замърсяване с фосфати За всеки район на речен или част от международен басейн държавите членки разработват програма от мерки – за контрол върху водочерпенето на пресни повърхностни и подземни води и събирането в резервоари на пресни повърхностни води, включващ и регистър или регистри на водочерпенето, както и др.
ДЗЕС 4: Изграждане на буферни ивици по протежението на водните басейни
Цел на изискването: Опазване на реките от замърсяване и оттичане и забрана за използването на минерални и органични азотсъдържащи торове в буферните ивици.
ЗИУ 2: Директива за опазване на водите от замърсяване с нитрати от селскостопански източници (сега ЗИУ 1)
Цел на изискването: Опазване на водите от замърсяване с нитрати от селското стопанство.
ДЗЕС 5: Ново изискване: Използване на инструмента (приложение) за устойчивост на земеделските стопанства за хранителните вещества
Цел на изискването: Устойчиво управление на хранителните вещества, при което EK предлага чрез определен софтуер FaST tool всяка държава членка да следи земеделските стопанства за устойчиво управление на хранителните вещества в почвата. Инструментът ще позволи на фермерите да знаят по-добре правилната норма на прилагане на торове.
ПОЧВИ
ДЗЕС 6: Управление на обработката на земята, чрез което се намалява рискът от влошаване на качеството на почвите, включително отчитане на наклона.
Цел на изискването: Минимално управление на земите съобразно специфичните местни условия с цел ограничаване на ерозията.
ДВЕС 7: Недопускане на гола почва през най-чувствителния период (периоди)
Цел на изискването: Защита на почвите през зимата. За България в земеделското стопанство с уникален идентификационен номер и обработваеми площи над 5 ха е задължително в общата сеитбооборотна площ да се включат минимум 30% култури със слята повърхност, с изключение на площи за производство на тютюн.
ДЗЕС 8: Ново завишено изискване: Сеитбооборот
Цел на изискването: Опазване на почвения потенциал.
БИОЛОГИЧНО РАЗНООБРАЗИЕ И ЛАНДШАФТ
ЗИУ 3: Директива за опазване на дивите птици (сега ЗИУ 2)
Цел на изискването: Опазване на дивите птици, като се включва задължението, когато земеделското стопанство попада в границите на защитена зона, земеделският стопанин следва да спазва забраните и ограниченията, включени в заповедта за обявяване и плана за управлението на зоната.
ЗИУ 4: Директива за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна (сега ЗИУ 3).
ДЗЕС 9: Поддържане на екологично насочени площи
Цел на изискването: Поддържане на непроизводствени обекти и площи като синори, постоянни пасища, мери, живи плетове и др. за подобряване на биологичното разнообразие в земеделското стопанство.
ДЗЕС 10: Забрана за промяна на предназначението или разораване на постоянно затревени площи в зони по „Натура 2000“
Цел на изискването: Защита на видовете и местообитанията. За България всички ПЗП в зоните по „Натура 2000“ са определени като екологично чувствителни ПЗП и са обект на защита. Общият размер в зоните по „Натура 2000“ в страната е 426 358 ха.
ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ, ЗДРАВЕ НА ЖИВОТНИТЕ И НА РАСТЕНИЯТА БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ
ЗИУ 5: Регламент за безопасност на храните – касае спазване на законодателството за храните и фуражите.
ЗИУ 6: Директива за забрана за употреба на определени субстанции в животновъдството с хормонално или тиреостатично действие, както и субстанции с естрогенно, андрогенно или гестагенно действие.
ИДЕНТИФИКАЦИЯ И РЕГИСТРАЦИЯ НА ЖИВОТНИТЕ
ЗИУ 7: Директива за идентификация на прасета
Всеки собственик или ползвател на животновъден обект, който отглежда свине, подлежащи на идентификация, е длъжен да го регистрира.
ЗИУ 8: Регламент за регистрация и идентификация на едър рогат добитък;
ЗИУ 9: Регламент за идентификация и регистрация на животни от рода на овцете и козите (сега ЗИУ 8);
БОЛЕСТИ ПО ЖИВОТНИТЕ
ЗИУ 10: Регламент за правилата за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии (сега ЗИУ 9).
ЗИУ 11: Ново изискване: Регламент за заразните болести по животните – за обявяване от страна на земеделските стопани на болестите шап, везикулозна болест по свинете и син език.
ПРОДУКТИ ЗА РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА
ЗИУ 12: Регламент относно пускането на пазара на продукти за растителна защита (сега ЗИУ 10);
ЗИУ 13: Ново изискване Директива за устойчива употреба на пестициди – предвижда ограниченията за употреба на пестициди в защитени зони, определени на основание на Рамковата директива за водите и законодателството по „Натура 2000“.
ХУМАННО ОТНОШЕНИЕ КЪМ ЖИВОТНИТЕ
ЗИУ 14: Директива за минимални стандарти за защита на телетата (сега ЗИУ 11) – касае минималните изисквания за защита и хуманно отношение при отглеждане на телета.
ЗИУ 15: Директива за минималните стандарти за защита на свинете – касае минималните изисквания за защита и хуманно отношение при отглеждане на свине.