fbpx

Обрат в земеделието. Нова култура променя всичко

май 20, 2024

Обрат в земеделието. Нова култура променя целия отрасъл. Добруджа е известна като Житницата на България. Тя вече може да се похвали и с отглеждането на чисто нова култура. Името ѝ е камелина.

Експериментално засадени са 10 декара в биологично сертифицирано поле край град Генерал Тошево от семейство Минчеви. Те се занимават със земеделие над 30 години. Досега гледали предимно пшеница, но се ориентирали към биопроизводство.

Биологичното земеделие без пестициди и препарати е много по-трудоемко, а добивите далеч по-ниски, но пък си заслужавала. Затова бившата учителка и химикът решили да пробват и с камелина.

„Очакванията се сбъднаха. Не бяхме позитивно настроени, защото беше много сухо, като го обработвахме. На 1 см трябваше да се засее камелината, остана много на сухо и аз въобще не си мислех, че ще може да излезе, но после заваля и успя да изникне“, разказва Йордан Михайлов, агроном.

В половината от експерименталното поле има само камелина, а в другата част тя е комбинирана с грах, който естествено обогатява почвата с азот.

„Грахът подхранва камелината, но подхранва и самата почва за следващ етап. Освен това, задушава плевелите тотално“, обяснява Милена.

Ползите от необичайното за нашите ширини растение не свършват дотук. Семенцата са ситни, колкото връх на топлийка, но с високоолеинов заряд.

„Първо за храна на хората, второ за лекарства, за козметика и за биогориво. От меленето пък се получава шрот, който е пълен с протеини и за животните е много хранителен. Съдържа омега 3 и аминокиселини, които са полезни за човешкото здраве, така че тепърва предстои да развиваме камелината като продукт“, посочи още тя.

Наричат камелината див лен или фалшив лен, също така ленено семе, немски сусам и сибирско маслодайно семе. Камелината е родена в Европа и в районите на Централна Азия. Това растение се култивира като маслодайна култура предимно в Европа и в Северна Америка.

Традиционно камелината се отглежда като маслодайна култура за производство на растително масло и храна за животни. Множество археологически доказателства показват, че тя се отглежда в Европа от поне 3000 години. Най-ранните находки са открити в Швейцария, в Гърция и в Румъния. По време на бронзовата и желязната епоха е била важна земеделска култура в Северна Гърция извън сегашния ареал на маслината. Откритa е и в Дания, а през каменната ера в Унгария. Очевидно е продължилa да се отглежда по времето на Римската империя,

До 40-те години на миналия век камелина е била важна маслена култура в Източна и Централна Европа и в момента продължава да се култивира в няколко части на континента за добив на масло от семената й. Камелиновото масло се използва в маслени лампи (до съвременното използване на природен газ, пропан и електричество) и като хранително масло (масло от камелина, наричано още диво или фалшиво ленено масло)

Американският щат Монтана напоследък отглежда все повече камелина заради потенциала й като биогориво и биолубрикант. Проучванията показват, че реактивното гориво на базата на камелина намалява нетните емисии на въглерод с около 80%.

Източник: standartnews.com

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Стартира прием на проекти за подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките

Стартира прием на проекти за подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 18 161 000 лв. Дирекция „Морско дело и рибарство“ – Управляващ орган на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 (ПМДРА) кани желаещите да представят проектни предложения по...

Въпросник за Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС – вашето мнение има значение! 

Въпросник за Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС – вашето мнение има значение! 

Въпросник за Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС – вашето мнение има значение!  Общата селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз не е просто набор от правила – тя е основата на устойчивото развитие на селските райони, опазването на природата и...

Стартира приемът за подготовка на проекти за иновации в земеделието

Стартира приемът за подготовка на проекти за иновации в земеделието

Приемът ще продължи до 7 февруари 2025 г. Министерство на земеделието и храните стартира прием за подготовка на проекти за иновации в земеделието с бюджет от близо 2 млн. лева. Целта е да се предостави възможност за подпомагане на процеса на сдружаване за реализация...